משכנתא בשנת 2015 היא נכס פיננסי למשקיעי נדל"ן

בתקופה שמחירי הנכסים גבוהיים והתשואות בשוק הנדל"ן המקומי מאוד נמוכות וגם בשוק ההון כמות האפשרויות שלנו למצוא חוף מבטחים לכספנו נמוך, המשקיעים צריכים להיות יצירתיים ולחפש אפשרויות השקעה לא רגילות על מנת לייצר תועלת מכספם.

כיניתן לראות משכנתא כנכס פיננסי לכל דבר. אתם שואלים איך? התשובה היא שאמנם אין ויכוח כי ריביות התשואות בשוק על נכסים מניבי תשואה, הן מאוד נמוכות והאפשרויות לתשואה בהשקעות שאינן נדל"ן גם מאוד עלובות ביחס למה שהמשקיעים מחפשים ולכן אחד הפתרונות הינו להכין את ההשקעה הבאה שלנו על ידי גיוס אשראי במחירים מאוד נמוכים ובמילים אחרות דרך הלוואות משכנתא כנגד נכסים למגורים בשוק הנדל"ן .

בישראל, חישוב התשואה של רוב המתווכים ומשקיעים רבים הינו לוקח בחשבון 12 חודשי שכירות והסכום שמתקבל מחולק במחיר הרכישה של הנכס עצמו. הבעיה עם כך, שהחישוב הינו גס ביותר ורחוק מלהראות את התשואה האמיתית על נכס להשקעה ואם נצלול פנימה לתוך החישובים נגלה כי התשואה נמוכה יותר ממה שהוצג לנו.
לדוגמא, אם נביט בטבלה הבאה, נראה את ההבדל והמשמעויות של התשואה בחישוב הגס שרוב המתווכים

​והמשקיעים עושים, לעומת החישוב היותר קפדני שניתן לראות בטבלה הנוכחית :

 חישוב – קפדני תשואה על נכסים להשקעהחישוב – סטנדרטי תשואה על נכסים להשקעההכנסה שנתית משכירותהכנסה שנתית משכירותעלות נכסעלות נכסעלות עורך דין ברכישה ובמכירהסה"כ – תשואה על הנכסעלות מתווך ברכישה ובמכירה עריכת מסמכים למשכנתא ושונות עלות משכנתא לטווח ההשקעה מיסים על ההשקעה ברכישה ובמכירה סה"כ תשואה על הנכס

  
ניתן לראות כי ההבדל בין שני החישובים הינו גדול מאוד ואף יכול להשפיע על התשואה בשניים ושלושה אחוזים לרעת ההשקעה, לכן יש להקפיד לעשות את החישוב הקפדני לפני קבלת החלטה על השקעה.

עם זאת, מכיוון שבמידה ונלך על החישוב הקפדני ברוב המקרים נגיע לתשואות במחירי הנדל"ן של היום של כ 1.5% במרכז ובפריפריה באזור ה – 3.5% וגם זה לא תמיד.

עם זאת, אם  נתייחס לעלות המשכנתא לטווח השקעה של חמש שנים מרגע לקיחת המשכנתא וניקח לדוגמא משכנתא של כ – 70% על נכס למגורים שעלותו הינה 1.3 מיליון ש"ח, בהכפלה של השניים נקבל משכנתא בסכום של 910 אלף ש"ח. על משכנתא מסוג זה, אנו נשלם ריביות בלבד בהנחה של ריביות לשנת 2015 לעשרים שנה קבועה לא צמודה על 3% ואפשר רק התשלום המשוערך על ההלוואה יהיה בסך של 26,839 ש"ח, עם זאת, במידה והיינו בתקופה רגילה בה התשואות על הנכסים היו בין  5% ל – 6% בממוצע במרכז הארץ ובין 10% ל – 15% בפריפריה, הריביות סביר להניח באותו מסלול לאותה התקופה היו גבוהות יותר והיו עומדות על כ – 6% ל – 7% המשמעות היא שאותה המשכנתא על נכס להשקעה הייתה עולה בשנה הראשונה למשקיע כ – 58,475 ש"ח ולכן המשקיע המתוחכם ייקח כיום משכנתא על נכס על מנת לשמור לעצמו אשראי זול ובעוד מספר שנים ייגרור את המשכנתא לנכס בו התשואה תהיה גבוהה יותר ובגלל המהלך שהוא יעשה היום גם המימון של הנכס יהיה זול באופן משמעותי ובכך יעלה את התשואה העתידית שלו על הנכס שלו להשקעה.
 למידע נוסף או התייעצות ראשונית ללא כל התחייבות אתם מוזמנים ליצור קשר איתנו בטלפון 03-5298779 
חשוב להדגיש, כי הכותב אינו יועץ השקעות מוסמך ולכן כל מי שבוחר לפעול על פי מאמר זה לוקח את האחריות על עצמו בלבד ולא יבוא בטענות או מענות לכותב או לעורך הפוסט. אין פוסט זה בא להחליף אנשי מקצוע ולא בא לעודד לקחת הלוואות משכנתא על נכסים להשקעה. פוסט זה נותן השקפת עולם למשקיעים בלבד.
כותב המאמר – עמרי קפלן – יועץ משכנתאות ויזם נדל"ן שמלווה פרויקטים למגורים של עשרות יחידות ואף שותף בכיר בחלקם.

הכותב רושם את דעתו בלבד ואין הכתוב מחליף ייעוץ מקצועי, על ידי יעוץ כלכלי או יועץ משכנתא מקצועי. 

למידע נוסף או התייעצות ראשונית ללא כל התחייבות אתם מוזמנים ליצור קשר איתנו בטלפון 03-5298779 

כל מי שלוקח היצע מהכתוב עושה זאת על דעת עצמו ולא יבוא בטענות או מענות לכותב או לעורך הפוסט ולוקח את מלוא האחריות על עצמו – ט.ל.ח.

גלילה לראש העמוד

התקשרו
050-6382991
או השאירו פרטים
ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן